BURDUR KENT KONSEYİ SEÇİMLİ GENEL KURULUNU YAPTI.

Konsey Haber

   26.06.2019 Çarşamba günü saat 13.30’da Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonunun Anfi Bölümü’nde düzenlenen Burdur Kent Konseyi Olağan Seçimli Genel Kurulu’nda Kent Konseyi Başkanlığı’na yine yeniden Nuri Levent ÖZER seçildi.

   Genel Kurul’a Burdur CHP Milletvekili Mehmet GÖKER, Belediye Başkanı Ali Orkun ERCENGİZ, Valilik tarafından belirlenen kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, İl-İlçe Siyasi Parti temsilcileri, muhtarlar, sivil toplum örgütlerini temsilen vakıf, dernek, sendika ve meslek odaları temsilcileri katıldılar.

   Saat 13.30’da başlayan kongrede ilk etapta yeterli çoğunluk sağlanamadığı için yarım saat sonra tekrarlanan toplantıda bu sefer yeterli çoğunluk sağlanarak Mehmet Mustafa ÇUKURCA’nın açılış konuşması ile toplantı başladı.

   Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasında sonra gündemin 3. Maddesine geçilerek Divan oluşturuldu.

   Genel Kurulda yapılan seçimle Divan Başkanlığı’na Dr. Öğretim Görevlisi Himmet BÜKE, Divan üyeliklerine Hasan AKIN ve Türkan KAYIM seçildiler.

   Kongre açılış konuşmasında Kent Konseyi Başkanı N.Levent ÖZER;

   Sayın Valim, Sayın Milletvekilim, Sayın Belediye Başkanım, Sayın İl ve İlçe Başkanlarım, Burdur Kent Konseyinin birbirinden kıymetli genel kurul üyeleri ve saygı değer delegelerimiz, çok kıymetli Yürütme Kurulu Üyelerim, Çalışma Gruplarımızın kıymetli başkan ve üyeleri, Değerli Basın mensupları ve çok Kıymetli Misafirlerimiz…

   Öncelikle vatan uğruna hayatını kaybeden tüm şehitlerimize Allahtan rahmet; ailelerine ve aziz Milletimize baş sağlığı diliyorum.

   Bu ülkede herkesin birbirine nefretle değil kardeşçe ve sevgiyle baktığı, demokrasiyi bir adım daha ileriye götürmek için birbiriyle yarışan politikacıların olduğu bir ülke özlemiyle hepinizi saygıyla selamlıyorum.

   Burdur Kent Konseyi Olağan Seçimli Genel Kurulumuza katılımlarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür eder saygılar sunarım. Hepiniz HOŞGELDİNİZ…

   Bildiğiniz üzere kentlilerin karar süreçlerine katılımında önemli bir işleve sahip olan Kent Konseyleri 2006 yılında İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı bir yönetmelikle, kentlerin ortak yönetiminin bir mekanizması olarak hayatımıza dahil oldu.

   Burada Kent Konseylerinin en önemli işlevi; kentteki tüm “paydaşları” bir araya getirerek, tüm kenti kucaklayan bir “ortak akıl” oluşturmasıdır. Bizler de bu yoldan hareketle;

   Seçildiğim zaman diliminden bu yana başta Yürütme Kurulu üyelerim olmak üzere, Genel Sekreterimle, Kadın – Gençlik ve Engelliler Meclislerimizle, Çalışma Gruplarımızla ve Sekretaryamızla uyumlu çalışmalar gerçekleştirdik. Bunun sonucunda da Burdur’umuzu daha yaşanılabilir çağdaş bir şehir anlayışı içerisinde, olumlu etkiler bıraktığımızı görmekten de mutluluk duyduğumuzu bir kez daha sizlerin huzurunda saygılarımla belirtmek isterim diyerek sözlerini bitirdi.

   Daha sonra söz alan Belediye Başkanı Sayın Ali Orkun ERCENGİZ; Kent Konseyi en büyük STK Kent Konseyi Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda, Kent Konseyi’nin en büyük sivil toplum örgütü olduğuna dolayısıyla da buradan gelecek sesin oldukça önemli olduğuna değinen Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “Bu alanların mümkün olduğu kadar sivil insiyatifin elinde tutulması, siyasetin arka bahçesi haline döndürülmemesi, seçilmişlerin göz ardı edildiği bir çalışma düzeni haline dönüştürülmemesi gerekir.

   Kentin geleceğine katkı sağlamak ve geleceğini şekillendirmek üzere ortak akılda buluşup Burdur’u yönetenlere bir fikir verebilme adına geniş katılımlı en büyük Sivil Toplum Kuruluşu olarak Kent Konseyi, bizim her zaman önemsediğimiz en önemli kuruluşumuzdur. Kent Konseyinin hem temsil hem de ağırlamada üzerine düşen vazifeyi en iyi şekilde yaptığına inanıyorum. Gittiği her noktadan bizlere selamı, sevgiyi ve ilimize duyulan saygıyı getirdikleri gibi bizden talep ettikleri her durumda da biz elimizden geldiğince Burdur’a yakışan ev sahipliğini Kent Konseyleri Birliğine sağlamaya çalışıyoruz. Kent konseyinin meclisimize sunduğu tavsiye kararlar neticesinde; özellikle çalışmak isteyen, kooparatifleşmeye çalışan ve el emeğini belli ölçüde aile ekonomisine döndürmeye çalışan kadınlarımıza destek olmak amacıyla bir el sanatları merkezi oluşturuldu.

   Burdur’daki çalışan kadınımızın üretimin içerisinde yer alabilmesi için Kent Konseyinin bize tavsiye ettiği bu çalışmayı da gerçekleştirdik.” Açıklamalarında bulundu ve “Geçmiş dönemde görev almış tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Çünkü bunun karşılığında herhangi bir maddi beklenti içerisinde olmadan, özveriyle, gece-gündüz demeden, yaz-kış demeden istenildiği her noktada görev alan bu arkadaşlarımız, gerçekten görevlerini bizlere göre layığıyla yapmış ve kentin geleceği için bizlere yol gösterici olmuştur. Önümüzdeki dönemde de görev alacak tüm arkadaşlarımıza hem başarılar dilerim hem de özverili çalışmalarından dolayı şimdiden teşekkür ederim” dedi.

   Sonrasında Kent Konseyi Genel Sekreteri Orhan AKIN tarafından faaliyet raporu okunarak katılımcılara bilgiler sunuldu ve oy birliği ile kabul edildi.

   Daha sonra seçime gidildi ve sonuç olarak yine Burdur Kent Konseyi Başkanlığı’na Nuri Levent ÖZER 127, Kemal Arslan 38 oy alarak yeniden başkan seçildi.