Burdur Kent Konseyi Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı Yapıldı.

Konsey Haber

      13.12.2015 Pazar günü saat 13.00’da Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlenen olağanüstü kongrede Kent Konseyi Başkanlığına N.Levent Özer seçildi.

      Kongreye sivil toplum örgütlerini temsilen vakıf, dernek, sendika, meslek odaları temsilcileri katıldılar. Kongre açılış konuşmasında; Kent Konseyi Başkan Vekili ve Kent Konseyi başkan adayı N.Levent Özer, Kent Konseyi’nin amacının çok sesliliği oluşturup, barış ortamı içinde Burdur için çalışmak olduğunu belirterek, Kent Konseyinin şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada huzurlu bir ortamda çalışmaya devam edeceğini, bu çalışmalar; çalışma organları dışından gelecek her türlü öneri ve eleştiriye açık olunduğunu, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’le yapılacak fikir alışverişleri ve hazırlanacak raporların kendisine sunulması ile Kent Konseyi olarak şehre verilen hizmete katkı sunmak amacında olacaklarını belirterek, Olağanüstü Genel Kurula gidiş amacının, Kent Konseyi başkanı seçmek olduğunu, yürütme kurulunun görevinin başında olduğunu, Genel kurulda yalnızca başkanlık seçimi yapılacağını ifade etti.

    Genel Kurulda yapılan seçimle Divan Başkanlığına Nuri Yıldırım, divan üyeliklerine Ahmet Ali Bilgen ve Hatice Akın seçildiler.

    Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Kent Konseyi’nin belediyeye tavsiye ve öneriler sunma statüsünde bir kuruluş olduğunu, Kent Konseyi’nden kendisine sunulan raporların kendisi tarafından gerekli görülmesi halinde Belediye Meclisinde görüşmeye açılabildiğini ifade ederek, “Kent Konseyi Belediye Başkanı’nın yetkisine, iradesine ortak olma yapısında, yetkisinde bir kurum değildir. Ancak Kent Konseyi’nden gelecek önerilere elbette ki açığız, elbette ki onları değerlendirmeye alacağız, ancak bu bizim yetki ve yönetimimize ortak olmak anlamına gelmez. Böylesi bir irade gösterilmesine izin vermeyiz. Kent Konseyi seçiminin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

    AFAD il Müdürü ve eski Kent Konseyi Başkanı da olan; Mehmet Oral da yaptığı kısa konuşmada başında bulunduğu kurum ve Kent Konseyi’nin ortaklaştığı konular olduğunu, Kent Konseyi’nin yürüttüğü çalışmalarda katılımcılığın esas olduğunu, kendisinin şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada Kent Konseyi’ne şehre faydalı çalışmalar yapılması için katkı sunmaya devam edeceğini vurgulayarak Kongrenin hayırlı olması dileğinde bulundu.       Konuşmalardan sonra Kent Konseyi Başkan Adayı Kemal aslan yaptığı konuşmasında, genel kurulda Yürütme Kurulu içinde seçim yapılmasını önererek bu önerisinin Genel Kurul’un iradesine sunulmasını istedi.

    Kent Konseyi Başkan Adayı Levent Özer konuşmasında olağanüstü Genel Kurul gündeminde yalnızca Kent Konseyi Başkanı seçimi olduğunu, Yürütme kurulunun görev başında olduğunu, seçimin yalnızca Başkanlık için yapılması gerektiğini, buna rağmen yürütme Kurulu seçimi için verilen önergenin de oylamaya sunulabileceğini söyledi.

    Genel Kurulda Yürütme Kurulu üyelerinin yeniden seçilmesi için verilen önerge oy çokluğuyla reddedildi. Kent Konseyi Başkanı’nı belirlemek için yapılacak seçimden önce Başkan adayı Kemal Arslan adaylıktan çekildi. Diğer aday N.Levent Özer delegelerin tamamına yakınının oyları ile Kent Konseyi Başkanlığına seçildi.