B.K.K. ENGELLİLER MECLİSİ KAN DEĞİŞİKLİĞİNE GİTTİ

Konsey Haber

   Bilindiği gibi; demokrasi bilinci, demokrasi kültürü çıtasını yükselten unsurların başında “katılımcılık” geliyor. Sivil Katılımcılık, yerel demokratik değerlerin olmazsa olmazlarından…

   İşte; bu noktada ülkemizde, kentlerde yerel demokrasiyi geliştirme noktasında Kent Konseylerine çok önemli, hayati görevler düşüyor. Burdur’da da Kent Konseyi’nin en önemli yapı taşlarından biri olan Kent Konseyi Engelliler Meclisi dün yoğun bir ilginin yaşandığı genel kurul gerçekleştirdi.

   Burdur Kent Konseyi Engelliler Meclisi seçimli genel kurulu Burdur Belediyesi Halı Sarayı Meclis Toplantı Salonunda dün sabah yapıldı.

   Burdur Kent Konseyi Başkanı Nuri Levent Özer’in başkanlığında düzenlenen Engelliler Meclisi seçimli genel kurulunda iki başkan adayı ve listesi yarıştı. Engelliler Meclisi’nin mevcut Başkan Naile Özkan ile sosyal sorumluluk projeleriyle ile özellikle Özel Eğitim Ortaokulu’nda birçok örnek çalışmayı hayata geçiren gazetemiz Muhabirlerinden Eylem Selcan Tuncel’in başkanlık için yarıştığı seçimde, Selcan Tuncel, üyelerin büyük bölümünün desteğiyle Engelliler Meclisi’nin yeni başkanı oldu.

   Genel kurulun açış konuşmasını yapan Burdur Kent Konseyi Başkanı Nuri Levent Özer “Yeni yapılan Kent Konseyi genel kurulunun ardından ilk çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Öncelikle Çalışma Grupları ve Meclis’lerimizi oluşturuyoruz. Kadın Meclisimiz zaten mevcut bu sene Çocuk Meclisi’ni de oluşturacağız. Çocuklarımız kendileriyle ilgili kararları alabilsin diye Çocuk Keclisini oluşturacağız. Bugün de Engelli Meclisimizin seçimli genel kurumunu yapıyoruz. Daha önceki dönemlerde bir başkan olarak temsil ediliyordu. Bu Meclisin daha iyi bir statüye kavuşması açısından 1 başkan ve 5 kişilik yürütme kurulu oluşturulmasını planlıyoruz” diye konuştu.

   Başkan Özer, Engelliler Meclisi’nin, başkan ve 5 kişilik yürütme kurulundan oluşmasını oylamaya sundu. Karar, oybirliği ile kabul edildi.

   Mevcut Başkan Naile Özkan konuşmasında “Burdur’da neden bir Engelli Meclisi yok, neden engelliler için yapılan bir çalışma yok? diye araştırmamız ve çalışmalarımız sonucunda Engelli Meclisi’ni oluşturduk. Bunun için çok araştırmalar yaptım. Türkiye’de bulunan Engelli Meclislerini, mevzuatlarını araştırdım, oradaki arkadaşlarla bağlantı kurduk. Çok az bir üye ile bu işe başladık. Bizim için engelli çocuklarımızın aile yapısı çok önemli. Aile ve ailelerin psikoloji ile ilgili çalışmalar yapıp bunların üzerinde projeler hazırladık ve Belediye Başkanlığımıza sunduk. Bugüne kadar birçok çalışmaya imza attık.” dedi.

   Başkan Adayı Selcan Tuncel ise, yaptığı kısa konuşmada; “öncelikle Naile Hanıma ve ekibine yapmış olduğu çalışmalardan dolayı çok teşekkür ediyorum. Bizim yapacağımız işleri çok anlatmak istemiyorum. Çoğumuz biliyoruz zaten, biz kendimizden başka kimsenin bize derman olmayacağını düşündüğümüz için buradayım. Teşekkür ederim” diye konuştu.

   Konuşmaların ardından genel kurula katılan 58 üye, açık oylama yöntemiyle oylarını el kaldırmak suretiyle kullandı. Oylama sonucunda Naile Özkan 12 oy alırken, Selcan Tuncel 46 oy ile Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nin yeni Başkanı oldu.

   Eylem Selcan Tuncel’in başkanlığındaki yürütme kurulu listesinde ise şu isimler yer alıyor: “Ali Candan, Safiye Gülçin Erol Çevik, Hacer Morsümbül, Hüseyin İpek, Halil Ceylan.”