12.10.2023 Perşembe günü; Burdur Kent Konseyi, Mimarlar ve Mühendisleri Odası Başkan ve üyeleri ile birlikte Avrupa Birliği kaynaklarından alınan kaynaklarla yapılarak hizmet vermeye başlayan Burdur Belediyesi İleri Biyolojik Atık su Tesislerinde bir inceleme gezisi yaptılar.

Yaklaşık 30 kişilik gruba tesis sorumlusu Çevre Mühendisi Sezen Işlak, Teknik Sorumlu Makine Mühendisi Gökhan Gökçe tarafından detaylı bilgi verildi. Hiçbir kokunun olmadığı, zirai sulamada kullanılabilecek saflıktaki berrak renkli suyun arıtıldığı tesislerde incelemelerde bulundular. Tesis Teknik sorumlusu Gökçe ve Tesis Sorumlusu Işlak verdikleri bilgide; yağmurlu havalar hariç tesislerde arıtılan günlük 17 bin ton suyun Burdur Gölü’ne akıtıldığı belirtti. İnceleme gezisi sırasında Çağdaş Burdur Gazetesi muhabirimiz Halil İbrahim Kara’ya röportaj Veren Tesis sorumlusu Çevre Mühendisi Sezen Işlak, “Günde 17 bin ila 18 bin ton temiz suyu Burdur Gölü’ne veriyoruz. Gerekli izin alındıktan sonra inşallah çıkan suyun tarım arazilerinde de kullanabileceğiz.” dedi.

Şu anda Burdur Gölü’ne giren tek suyun arıtma tesislerinden sağlandığına vurgu yaptı. 
Burdur Kent Konseyi Başkanı Orhan Akın, “Tesise gelen atık suların yüzde 98’inin temizlendiğini  öğrendik. Esas iş şimdi başlıyor. Bu suyun tarımsal alanda da kullanılması, kazandırılmasını arzu ediyoruz.” dedi. 
Ayrıca tesislerde üretilen metan gazının da  tesisin ısınmasında ve enerji üretiminde kullanılacağı belirtildi.