Türkiye Kent Konseyleri Birliği Burdur Bölge Toplantısı Serenler Otelde Yapıldı

Konsey Haber

  Türkiye Kent Konseyleri Birliği, bölgesel toplantılarından birini  Burdur Kent Konseyi’yle birlikte 16.04.2016 Cumartesi günü Burdur’da düzenledi.Serenler Otelde Yapılan toplantıya;

GÜLAY SARIŞEN (Çanakkale Kent Konseyi Genel Sekreteri – TKKB 7. Dönem Başkanı)

SAİM YAVUZ (Çanakkale Kent Konseyi Başkanı – TKKB Yürütme Kurulu Üyesi)

HASAN SOYGÜZEL (Yalova Kent Konseyi Başkanı – TKKB Yürütme Kurulu Üyesi)

A.ESAT URAL (Gebze Kent Konseyi Genel Sekreteri – TKKB Yürütme Kurulu Üyesi)

Prof.Dr. MAHMUT BÜLBÜL (Isparta Kent Konseyi Başkanı)

SUAT TANYERİ (Isparta Kent Konseyi Genel Sekreteri)

İSA GÖKCEYLAN (Isparta Kent Konseyi Başkan Vekili – IKK Yürütme Kurulu Üyesi)

AHMET KAPLAN (Isparta Kent Konseyi Sekreteri)

Doç.Dr.CEM ERGUN (MAKÜ Fen – Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Blm.)

SDÜ KAMU YÖNETİMİ 2.Sınıf Öğrencileri ile BKK Yürütme Kurulu Üyeleri, Kadın Meclisi Başkan ve Yazmanı – Üyesi, Çalışma Grup Başkan ve Yazmanları katıldı. 

 “Pratiklerle Kent Konseyleri’nde Katılım” başlıklı toplantı 16 Nisan 2016 Cumartesi günü, Burdur Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde Burdur’da Serenler Otelde gerçekleşti.Kent Konseylerinin temel sorunlarından birisi olan “Katılım” meselesinin, pratiklerimizle birlikte konuşulduğu toplantının program içeriği;

 “Pratiklerle, Kent Konseylerinde Katılım”

“Katılım ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı”

“T.Kent Konseyleri Birliği hakkında bilgilendirme” şeklindeydi.

    BKK Yürütme Kurulu Üyesi DİLEK OKKALI açılış konuşmasında;

    Sayın Türkiye Kent Konseyleri Birliği 7. Dönem Başkanım, Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu Üyelerim, diğer illerden katılan birbirinden kıymetli Kent Konseyleri Başkan ve Genel Sekreterlerim,  Burdur Kent Konseyi Başkanım ve Yürütme Kurulu Üyelerim, Kadın ve Gençlik Meclisi Başkan ve Yazmanlarım, Çalışma Grup Başkanları ve Yazmanlarım, Değerli Basın Mensuplarımız ve çok kıymetli öğrenci arkadaşlarım. Öncelikle siz değerli dostlarımızı Burdur’umuzda ağırlamaktan BKK Başkanım ve Yürütme Kurulum Adına mutluluk ve onur duyduğumuzu belirtmek isterim.

     Türkiye Kent Konseyleri Birliği ve Burdur Kent Konseyi BURDUR BÖLGE TOPLANTISI’ na katılımlarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür eder saygılar sunarım. Hepiniz HOŞGELDİNİZ…

     Açılış konuşmanın ardından söz alan TKKB 7. Dönem Başkanı aynı zamanda da Çanakkale Kent Konseyi Genel Sekreterlik görevini de yürüten GÜLAY SARIŞEN katılımcıların kendilerini tanıtmalarını isteyerek toplantıyı başlattı.

    Daha sonra söz alan BKK Başkanı NURİ LEVENT ÖZER ;

    Bildiğiniz üzere bugünkü toplantımız;  Kent Konseylerinin uygulamada karşılaştıkları sorunlar, deneyimler ve bilgileri “ PRATİKLERLE, KENT KONSEYLERİNDE KATILIM” başlıklı gündemle konuşup paylaşacağımız bu bölge toplantımızda güzel fikirlerin gün yüzüne çıkacağından hiçbir şüphem yok.

    Burdur Kent Konseyi Başkanı olarak ben; seçildiğim zaman diliminden bu yana başta Yürütme Kurulu üyelerim olmak üzere, Genel Sekreterimle, Kadın ve Gençlik Meclislerimizle, Çalışma Gruplarımızla yapmış olduğumuz uyumlu çalışmalar Burdur’umuzu daha yaşanılabilir çağdaş bir şehir anlayışı içinde, olumlu etkiler bıraktığını görmekten mutluluk duyduğumu bir kez daha sizlerin huzurunda belirtmek isterim.Örneğin;

-Eski Kız Meslek Lisesinin alınan yıkılma kararında; halkımızla vermiş olduğumuz tepkiler sonucunda gelinen nokta son derece umut vericidir.

-Kadın Meclisimizin yapmış olduğu proje kapsamında ele alınan “KADIN EL EMEĞİ PAZARI” nın oluşturulması Belediyemiz tarafından olumlu karşılanıp değerlendirmeye alınmıştır.

-Kültür ve Sanat Çalışma grubumuz tarafından gerçekleştirilen diğer bir proje kapsamında “ YUKARI PAZARIN CANLANDIRILMASI” konulu proje de Belediyemiz tarafından olumlu karşılanan diğer bir çalışma örneği olmuştur.

-Ayrıca İmar, Şehircilik, Ulaşım ve Trafik Çalışma Grubumuz ile Turizm, Tanıtma, Tarih ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Gruplarımızın yapmış oldukları güzel projeler de Belediyemiz tarafından ele alınarak hayata geçirilmesi de gündem dahilindedir. 

-Bu arada Burdur Kent Konseyi Yürütme Kurulu olarak Meclis ve Çalışma gruplarımızın yapmış oldukları plan ve projelerin Genel Kurulda onaylandıktan sonra Belediye Meclisinde değerlendirilmesinden önce Belediye Meclis Üyelerinden oluşan bir ön değerlendirme Komisyonu oluşturulması için Belediyemizle yapılan yazışmalarımız olumlu sonuçlanmıştır.Buna göre 5 Meclis Üyesinden Oluşan Ön Değerlendirme Komisyonu oluşturulmuştur. 

-Bu günlerde gündemimizde olan diğer bir konu da Engelliler Meclisi’nin biran önce oluşturulması üzerinde önemle durduğumuz diğer bir çalışmamızdır; diyerek, Burdur Kent Konseyinde yapılan bazı çalışmalardan örnekler sunarak sözlerini tamamladı.

   Daha sonra gündemin diğer maddeleri tek tek ele alınarak Kent Konseylerinin sorunları hakkında bilgi alış-verişi yapıldı.

  SAİM YAVUZ (Çanakkale Kent Konseyi Başkanı – TKKB Yürütme Kurulu Üyesi) söz alarak “KENT KONSEYLERİ YÖNETMELİĞİ” hakkında bilgiler verdi.

   Sırasıyla söz alan HASAN SOYGÜZEL (Yalova Kent Konseyi Başkanı – TKKB Yürütme Kurulu Üyesi) ile A.ESAT URAL (Gebze Kent Konseyi Genel Sekreteri – TKKB Yürütme Kurulu Üyesi) bilgi birikim ve deneyimlerini; günümüzdeki Kent Konseylerinin başlıca sorunlarına ışık tutan bilgiler aktararak katılımcıları aydınlattılar.