“ENGELSİZ KAFE” 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNDE AÇILIYOR…

Kent Konseyi Başkanı Orhan Akın, Kent Konseyi’nin çalışmaları, yapılan ve yapılması planlanan projeler hakkında Burdur Gazetesi’ne açıklamada bulundu. Başkan Akın, trafik ve çevreyle ilgili çalışma yapıldığını gelişmeleri ilerleyen günlerde aktaracağını söyledi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Engelsiz Kafe’nin açılışını yapacaklarını duyurdu. Kafenin bahçesinde Çocuk eğitim uygulama alanı yapılacağını iletti. Aynı zamanda çölyak hastaları için Kepez Belediyesi’nin yapmış olduğu ürünleri, Engelsiz Kafe’de bir alan oluşturarak günlük gıdalara buradan ulaşım sağlayabileceğini söyledi.

Burdur Kent Konseyi Başkanı Orhan Akın Burdur Gazetesine yaptığı açıklamada;

“Geçtiğimiz günlerde arkadaşlarımızla beraber ilimizde seçilen sivil toplum kuruluşlarındaki başkanlarımıza hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdik. Biliyorsunuz onların hepsi Kent Konseyi’nde olağan delegeleri, kayıtlı üyeleri. Ticaret odamız, ticaret borsamız, baromuz, diğer esnaflarımız, sendikalarımız bunların hepsi oy kullanıyor. Yeni seçilenleri yönetim kurulumuzla beraber ziyaret ettik. Hayır olsun ziyaretlerini yaptık. Ama esas önemli olan Burdur’da tespit ettiğimiz 2-3 konuda çalışma yapıyoruz. Bunlardan birisi hızlı trendi. Arkasından suyla alakalı açıklamalarda bulunduk. Şu anda trafikle ilgili bir çalışmamız var. Akşamüzerleri neredeyse ta Ziraat Bankası’nın önüne kadar trafik tıkanma noktasına geldi. Şimdi bütün zabıtadaki, emniyetteki trafikten, şehir plancısı arkadaşlarımızdan oluşturduğumuz komisyonlarla trafikle alakalı daha önce Pamukkale Üniversitesi’ne çalışma yaptırılmış. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde bu konuyla ilgili çalışan arkadaşlarımız var. Hem akademisyenlerimizden hem de diğer paydaşlarla beraber Burdur’un trafiği üzerine çalışacağız. Burdur en çok araba illerden birisi. Bununla ilgili toplu taşıma kullanımına özendirecek bir şeyler yapmamız lazım. Ama toplu taşımadaki otobüslerin şekli, şemalı şehir içerisinde üniversiteye giden yerlerde toplanma alanları oluşturulabilir. Bunun ayrıntılarını sizle paylaşacağız. Vatandaşlarımızı biraz toplu taşıma kullanma noktasında duyarlılık kazandırılması lazım. Diğer illerde bu böyle. Hem caddelerimiz, ara sokaklar arabalarla dolu. Trafikle ilgili çok ciddi bir problem yaşamaya doğru gidiyoruz. Kent Konseyi bununla alakalı çözüm yollarıyla beraber çalışma yapıyor.

İstasyon Caddesi’ne, Köprübaşı’na, Antalya tarafına gidecek araçta meydandan geçiyor. Neredeyse 6 koldan bütün araçlar meydanda toplanıyor. Biz bunu biraz diğer yerlere çıkış vererek çalışma yapıyoruz.

Suyla alakalı problemleri sizlerle beraber gezdik. O tesisleri dolandık. Şu anda da onun çözüm yollarıyla ilgili DSİ’ye de su havzaları ve diğer konularla ilgili yazılar yazdık. İnşallah bu suyla ilgili kalıcı birtakım çözümlerin olması lazım. Bizde bunu bütün paydaşlarımızla beraber su-çevre- trafik ile ilgili çok güzel bir çalışma yapıyoruz.

Çarpık kentleşme var. Bununla alakalı da arkadaşlarımız çalışmalar yapıyor. Çalışmalarımızı sizler vasıtasıyla duyurmaya devam edeceğiz.

Hem Kadın Meclisimiz hem Engelli Meclisimiz hem Çocuk Meclisimiz hem de Gençlik Meclisimiz var. Bir de 12’ye yakın çalışma gruplarımız var. Hiçbirisi de bundan ücret almıyor. Hepsi de gönüllük esasına göre çalışıyor.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Engelsiz Kafe’yi açılışını yapacağız. Oradaki parkı engelsiz bir park haline getiriliyor. Kafenin bahçesinde Çocuk eğitim uygulama alanı yapmayı düşünüyoruz. İçindeki birtakım düzenlemeler yapılıyor. Alan olarak da çok güzel bir alan.

Aynı yerde çölyak hastalarımız için Antalya’daki Kepez Belediyesi’nin yapmış olduğu ürünleri Engelsiz Kafe’deki bir alan oluşturarak Burdurumuz da yaklaşık 80-100 ailenin faydalanabileceğini düşünüyoruz.

Günlük gıdalara çölyak hastalarının ulaşmasını sağlayacağız.

Engelsiz Kafe’de çocukların sesli kitap dinleyebileceği, pedagogların, fizik tedavi uzmanlarının günlük olarak orada ailelere hizmet verebileceği bir alan oluşturuyoruz.

İnşallah bu Engelsiz Kafe Türkiye’de güzel kafelerden birisi olacak.