Burdur Kent Konseyi Çevre ve Sağlık çalışma grubunda bulunan “Çölyak Hastaları” Burdur’da glutensiz ekmek ve ürünler bulmakta zorluk yaşadıklarını belirterek basın açıklaması yaptı.

Burdur Kent Konseyi Çevre ve Sağlık çalışma grubunda bulunan “Çölyak Hastaları” Burdur’da glutensiz ekmek ve ürünler bulmakta zorluk yaşadıklarını belirterek basın açıklaması yaptı.

Çölyak hastası Fuat Tezcan, “Bizim en önemli derdimiz glutensiz ekmek. Glutensiz ekmek bulamıyoruz. Glutensiz ürün bulamıyoruz, bulduğumuz ürünler de çok pahalı. Ailemiz ile, çocuklarımızla dışarıya çıktığımızda yemek yiyebileceğimiz bir yer yok. Başka şehirlerde en azından 1-2 restoran var ama bizim burada o da yok. Biz Burdur’da glutensiz ürünleri daha kolay bulmak istiyoruz.” dedi. Burdur Kent Konseyi Başkanı Orhan Akın ise açıklamasında çölyak hastalarının dertlerine dokunup çözüm üretmeye çalışacaklarını belirtti.

Burdur Kent Konseyi Çevre ve Sağlık çalışma grubunda bulunan çölyak hastaları sıkıntılarını dile getirmek için basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Burdur Kent Konseyi Başkanı Orhan Akın ve yürütme kurulu üyeleri de katıldı.

“Çölyak hastalarımızın dertlerine dokunup çözüm üretebilirsek kendimizi mutlu hissedeceğiz”

Burdur Kent Konseyi Başkanı Orhan Akın, “Bugün Burdur Kent konseyi yürütme kurulunun değerli üyeleriyle, ilimizdeki çölyak hastası arkadaşlarımızla dertleştik. Onların derdine ve sıkıntılarına çözüm bulmaya çalışmak için bir araya geldik. Kent Konseyi’nin Çevre ve Sağlık çalışma grubu adı altında bugünkü çalışmamızda diğer illerde olan ve birçok yerde çölyak hastalığına dair farkındalık oluşturmayı, çalışma yapacağımızı Ramazan Ayı içerisindeki iftar buluşmamızda dile getirmiştik. Burdur Kent Konseyi olarak öncelikle ilimizde bulunan çölyak hastalarının sıkıntılarını kolaylaştırmak ve hastalığa dikkat çekmek adına buradayız. Bugün hastalığın geç tespit edilmesinden dolayı birtakım başka hastalıklara da yol açabileceğini öğrenmiş olduk.  Diğer illerde yapılanları Burdur’da da yapacağız. En büyük sıkıntıları temel gıda maddesi olan ekmekle ilgili sıkıntılar yaşanıyor. Glutensiz ekmek üretimiyle ilgili bir çalışma yapacağız. Restoran ve lokantalarla alakalı da Burdur’da maalesef hiçbir lokantada böyle bir çalışmanın olmadığını hatta fırının da olmadığını öğrendik. Arkadaşlarımızın çevre illerden gıdalarını tedarik etmeye çalıştıklarını, bunun da çok pahalıya mal olduğunu ifade ediyorlar. Bu sorunla ilgili de Kent Konseyi olarak yapacağımız çalışmalarla, projelerle Burdur Belediye Başkanımıza da sunarak bu hastalığa hem dikkat çekeceğiz hem de bununla ilgili çalışmalar yapacağız. Bu hastalıktan müzdarip ailelerin bir araya gelmesi lazım. Vereceğimiz telefon numaralarından bizimle irtibata geçsinler. 1 ay içerisinde bununla ilgili bir toplantı yapmayı planlıyoruz. Etrafınızda tanıdığınız kişiler vereceğimiz iletişim numarasına isimlerini yazdırsınlar. Daha sonraki çalışmalarımızı da hep beraber yapmayı planlıyoruz. Burdur Kent Konseyi olarak çölyak hastalarımızın dertlerine dokunup çözüm üretebilirsek kendimizi mutlu hissedeceğiz.” dedi.

“Glutensiz ürünleri daha kolay bulmak istiyoruz”

Çölyak hastası Fuat Tezcan, “Ben bu hastalığı 12-13 yaşlarında hissetmeye başladım ama Burdur’da o zamanlar sorunun bilinememesinden dolayı askerliğime kadar bu hastalığı yaşadım. Ne yaşadığımı bilmiyordum. Yaşadığım problemler askerden sonra da devam etti. Daha sonra Isparta’da verdiğim numuneler sonucunda hastalığım belli oldu. Burdur küçük bir yer olunca ben gibi hastalar var mı yok mu bilemedik, öğrenemedik. Çölyak hastalığını sorduğumda kimse bilmiyordu. Bir ben mi hastayım diyordum. Misafirliğe gidiyordum herkes ikramlardan ‘ye bir şey olmaz’ diyorlardı. Ama yediklerim sürekli dokunuyor. Sonra o zamanın Eczacılar Odası Başkanı şimdiki Burdur Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’in yanına gittim. Ona hastalığımı anlattım. O da bilmiyordu, araştırdı, aradı, sordu ve hastalığımın ömür boyu diyetle geçeceğini söyledi. Biz Burdur’da glutensiz ürünleri bulamadık. Tanıdığım kimse de olmayınca ben yine diyete uymadan devam ettim. Ekmek alsam yanında makarna yedim, sürekli diyetlerimi bozdum. Bir arkadaş oluşumundan 5-6 tane daha çölyak hastasının olduğunu öğrendim. Bu sefer de onlarla beraber derdimizi anlatmaya çalıştık. Ramazan Ayında Belediye Başkanımızın yanına çıktık, ona glutensiz iftar yemeği yapalım dedik. Başkanımız uygun buldu ve glutensiz iftardan sonra daha çok hastalarımıza ulaştık. Sonuca gelecek olursak bizim en önemli derdimiz glutensiz ekmek. Glutensiz ekmek bulamıyoruz. Glutensiz ürün bulamıyoruz, bulduğumuz ürünler de çok pahalı. Ailemiz ile, çocuklarımızla dışarıya çıktığımızda yemek yiyebileceğimiz bir yer yok. Başka şehirlerde en azından 1-2 restoran var ama bizim burada o da yok. Biz Burdur’da glutensiz ürünleri daha kolay bulmak istiyoruz.  Uygun fiyata bulmak istiyoruz.” diye konuştu.

Çölyak hastası tanıdığınız varsa 0545 314 15 15 ve 0542 625 86 95 numaralarından irtibata geçebilirsiniz.