0 248 234 1224
B.K.K. BAŞKANI ve GENEL SEKRETERİ YEREL BASIN'DA
Çarşamba, 24 Temmuz 2019
B.K.K. BAŞKANI ve GENEL SEKRETERİ YEREL BASIN'DA

    2006 yılında kurulan Burdur Kent Konseyi, şehrin gelişimine ve kentin kimliğine ilişkin kültürel, doğal değerlere sahip çıkıyor. Sürdürülebilir kalkınma anlaşıyışına dayalı, kentin yaşam kalitesini geliştiren, çevreye duyarlı ve yoksulluğu giderici programları destekleyen Burdur Kent Konseyi, ilimizde Engelli Danışma Merkezi gibi çalışmalarıda var. Kent kaynaklarının etkili, verimli ve adil kullanımına katkıda bulunan konseyde, yöneticiler seçimle iş başına geliyor.

    Burdur Kent Konseyi Başkanı Levent Özer ve Kent Konseyi Genel Sekreteri Orhan Akın Kent Konseyi çalışmaları ve etkinlikleri hakkında gazetemize açıklamalarda bulundular. 26 Haziran’da genel kurulu yapılan Kent Konseyi’nin daha önceki çalışmaları içinde yer alan, ‘Kendim İçin Kentim İçin’ projesiyle pilot bölge Burdur’da sürdürdüğü Engelli Danışma Merkezi çalışmaları hakkında bilgi verdiler. Kent Konseyleri bulunduğu ilin en büyük sivil toplum kuruluşudur ve Burdur Kent Konseyi’nin ilimizde kadın, gençlik ve çocuk meclisleri bulunmaktadır.    

   Kent Konseyi Başkanı Levent Özer Burdur Kent Konseyi çalışmaları hakkında yaptığı açıklamada;

   “2006’da yayınlanan bakanlık genelgesiyle Türkiye genelinde belediyelik olan yerlerde kent konseyleri kurulması zorunlu hale geldi. Kent Konseylerinin genel kurullarını o kentte o belediye sınırlarındaki tüm dernekler, odalar, borsalar, noterler, Valiliğin belirlediği 10 kişi, il müdürleri, muhtarlardan 20 kişi genel kurulumuzu oluşturuyor. Yerel seçimlerden sonra başkan mazbatasını aldığı tarih itibariyle 3 ay içerisinde genel kurula çağırmak  zorundadır. Bizde  bu süreci değerlendirdik. 3 ay dolmadan genel kurulumuzu 26 Haziran’da yaptık. 15 gün öncesinden genel kurul için taraflara çağrı gönderilir. Biz genel kurul hazurun listesini dernekler müdürlüğüne Valilik kanalıyla yazı yazarak Dernekler Müdürlüğü’nden alırız. Bize bu listeyi Dernekler Müdürlüğü gönderir. Biz yapmayız bu listeyi. İlk yapılan seçimde 2 yıllığına 10 yürütme kurulu, 10 yedek, 1 de başkan olmak üzere liste oluşturuluyor. İlk seçim 2 yıllığına, ondan sonraki seçim 3 yıllığına yapılıyor. 

   Göreve 2015’te geldik. O günden beri çalışıyoruz. Kent Konseyi o kentte yaşayan insanların kendileri için olmasını istedikleri ortak aklı ön plana çıkarark bunu çalışma grupları ve meclisleriyle ön plana çıkarır. Çalışma grubu ve meclislerin yazdığı raporlar için genel kurul yaparız biz. Kent Konseyi’nin içerisinde kadın kolları, gençlik, çocuk meclisi var. 

   Bizim birde Engelli Danışma Merkezi çalışmamız var. 81 vilayetler içerisinde biz bunu pilot bölge olarak aldık. Engelli Danışma Merkezini açacağız. Diğer illerde bizim yaptığımız çalışmalar ve gittiğimiz yolla engelli danışma merkezini açacaklar.”dedi.  

   Kent Konseyi Genel Sekreteri Orhan Akın da Burdur Kent Konseyi’nin yapmış olduğu projeler hakkında bilgi vererek;

   “Başarılı bir seçimli olağan genel kurulu yapıldı. Daha önce yönetimde birkaç tane değişiklik yapılarak tekrar kent konseyi başkanlığına Nuri Levent Özer seçildi. Genel sekreter bütün çalışma gruplarıyla alakalı bir kent konseyi başkanının talimatlarıyla beraber kurullar oluşturuluyor. Biz o kurulları oluşturduk. Omurga hazır. Artık bu saatten sonra da birtakım projelerimiz yapıldı. Burdur’un tanıtımı alakalı belediyeyle beraber bir rehber hazırladık. Hacimli ve kaliteli bir çalışma. Biz bunu gittiğimiz bütün illerdeki bir turizm Burdur’u tanıtma elçisiyiz aynı zamanda. Bütün Kent Konseyi başkanlarımıza hediye ettik. Onlarda şaşırdılar. Kent konseyi içerisinde basılmış en güzel eserlerden birisi. Daha sonra yine bununla alakalı yakın bir zamanda bastırılan ‘Saklı Besteleriyle Türkü  Tadında Aytekin Ersan adlı kitap Hasan Akın tarafından yazıldı. Hasan Akın, yine bizim  turizm, tanıtma, tarih ve kültürel varlıkları koruma çalışma grup başkanlığını yapıyor. Onun bir eserini yine bastırttık. Bu arada bununla alakalı da gittiğimiz her yere bu eserlerden götürüp armağan ediyoruz. Kent Konseyi bulunuğu ilin en büyük sivil toplum kuruluşudur. Sendikalar, dernekler, kamudan Sayın Valinin atamış olduğu 10 kişi, bütün bunların katılımıyla bir seçim yapılıyor. Buradaki amaç yaşadığınız kentle alakalı düşünceleriniz varsa çalışma gruplarının içerisinde fikrinizi söyleyebiliyorsunuz. Yürütme kuruluna bu projeler geliyor. Biz bu projeleri ön bir değerlendirme yapılmak üzere belediyeye gönderiliyor. Şu ana kadar 2-3 konuda değerlendirmeler yapılmıştır. 

   ‘Kendim İçin Kentim İçin’ diye yerel projemiz var. Şu anda en son adımı bunun anketler yapıldı. Üniversiteden hocalarla bir araya gelindi. Engelliler okulları var. Dernekleri velileri bunların hepsini biz bir araya getiriyoruz. Okullara, derneklere ziyaretler yapıyoruz. Oralardan isimler istiyoruz. O isimlerle beraber bir komisyon oluşturuluyor. Bu komisyonlarda engelliler için neler yapılabilir? Biz bunların tüm adımlarını gerçekleştirerek en son iki tane üniversiteden hoca geldi. Burdur’da Kent Konseyi olarak biz bunları yaptık.”dedi.  

Etiketler: BURDUR KONSEY